Champions

2014

Solo - Titled Winners

Little Miss Dance 2014

 

 

 

Petite Miss Dance 2014

 

 

 

Junior Miss Dance 2014

 

 

 

Teen Miss Dance 2014

 

 

 

Miss Dance 2014

 

 

 

Mr. Dance 2014

Emarie Price

Dothan / Enterprise School of Dance

Teacher – Tracy Solomon / Ashlie Wells

 

Kendall Crabtree (Top 10 Finalist at Nationals)

Birmingham Dance Theater

Teacher – Joni Scofield

 

Malli Grace Lackey (4th Runner-Up at Nationals)

Academy of Ballet & Jazz

Teacher – Susu Prout / Tessa Zimomra

 

Joneisha Carmichael (2nd Runner-Up at Nationals)

Dothan / Enterprise School of Dance

Teacher – Tracy Solomon / Ashlie Wells

 

Nina Salna (2nd Runner- Up at Nationals)

Dothen / Enterprise School of Dance

Teacher – Tracy Solomon / Ashlie Wells

 

Luke Bryan

Dancers’ Inc.

Teacher – Jennifer Erickson

Performing Arts Winners

Mini Solo 1st Overall

Petite Solo 1st Overall

Junior Solo 1st Overall

Teen Solo 1st Overall

Senior Solo 1st Overall

12 and Under Solo Grand Champion

13 and Over Solo Grand Champion

 

Petite Duo/Trio 1st Overall

Teen Duo/Trio 1st Overall

Senior Duo/Trio 1st Overall

Most Entertaining Duo/Trio

Best Choreography Duo/Trio

Duo/Trio Grand Champion

 

Petite Group 1st Overall

Junior Group 1st Overall

Teen Group 1st Overall

Senior Group 1st Overall

Most Entertaining Group

Best Choreography Group

Group Grand Champion

 

Petite Line 1st Overall

Junior Line 1st Overall

Teen Line 1st Overall

Senior Line 1st Overall

Most Entertaining Line

Best Choreography Line

Line Grand Champion

 

Junior Production 1st Overall

Teen Production 1st Overall

Senior Production 1st Overall

Most Entertaining Production

Best Choreography Production

Production Grand Champion

Brittany Zachman – Nisa Hooper - CDPAC

Brooklyn Barnett – Susu Prout / Tessa Zimomra - ABJ

Malli Grace Lackey – Susu Prout / Tessa Zimomra - ABJ

Jaylin Martin – Heidi Knight - HKSD

Nina Salna – Tracy Solomon / Ashlie Wells - DSD

Malli Grace Lackey – Susu Prout / Tessa Zimomra - ABJ

Nina Salna - Tracy Solomon / Ashlie Wells - DSD

 

“That’s What I Like” – Jennifer Erickson – Dancers Inc.

“I Look To You” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

“Stay” – Jennifer Erickson – Dancers’ Inc.

“Stay” – Jennifer Erickson – Dancers’ Inc.

“Stay” – Jennifer Erickson – Dancers’ Inc.

“I Look To You” - Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

 

“The Nest” – Susu Prout / Tessa Zimomra – Academy of Ballet & Jazz

“The Chain” – Jennifer Erickson – Dancers’ Inc.

“If I Only Knew Then, I’d Still Be Here Now” – Susu Prout / Tessa Zimomra – Academy of Ballet & Jazz

“Over The Love” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan School of Dance

“If I Only Knew Then, I’d Still Be Here Now” – Susu Prout / Tessa Zimomra – Academy of Ballet & Jazz

“Hallelujah” – Tracey Boon – Dancers’ Inc.

“If I Only Knew Then, I’d Still Be Here Now” – Susu Prout / Tessa Zimomra – Academy of Ballet & Jazz

 

“Little Miss Muffett” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Ethereal Calling” – Susu Prout / Tessa Zimomra – Academy of Ballet & Jazz

“From Strife to Strength” – Susu Prout / Tessa Zimomra – Academy of Ballet & Jazz

“I Will Wait” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“I Will Wait” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“Angels” – Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

“I Will Wait” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

 

“Harlem Globetrotters” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Rivers Lullaby” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Schindlers List” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Rivers Lullaby” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

 “Rivers Lullaby” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Schindlers List” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

Scholarship Winners

1st Ballet – Junior

1st Jazz - Junior

1st Tap - Junior

1st Acrobatics – Junior

 

3rd Overall – Junior

2nd Overall – Junior

1st Overall – Junior

 

1st Ballet – Senior

1st Jazz - Senior

1st Tap - Senior

1st Acrobatics - Senior

 

3rd Overall – Senior

2nd Overall – Senior

1st Overall – Senior

Callan Elkins – Joni Scofield – Birmingham Dance Theater

Vivian Wiginton – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

English Smith – Jennifer Rickard – Miss Amy’s Competitive Edge

Ethan Morris – Jennifer Rickard – Miss Amy’s Competitive Edge

 

Kendall Crabtree – Joni Scofield – Birmingham Dance Theater

Chloe Lois Pickrell – Susu Prout / Tessa Zimomra – Academy of Ballet & Jazz

Sophia Ormstedt – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

 

Joneisha Carmichael – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

Joneisha Carmichael – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

Joneisha Carmichael – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

Riley Perkins – Jennifer Rickard – Miss Amy’s Competitive Edge

 

Sara Laine McNew – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

Peyton Blackwell – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

Clair Kendrick – Tammy Towns – Jackie O’Neal School of Dance

College Scholarship Winners

Winner – Bailey Freeman – Tammy Towns – Jackie O’Neal `School of Dance

Runner Up – Hannah Kendrick – Tammy Towns – Jackie O’Neal School of Dance

Jackie o'neal memorial scholarship

Winner – Connor Pilgrim – Joni Scofield – Birmingham Dance Theater

Runner Up – Ava Heard – Jennifer Stone – The Dance Center on Main

We are a non-profit, membership based organization of certified dance educators committed to the elevation of the art of dance and the continual improvement of its teaching.

NEWSLETTER

Sign-up for our newsletter