Champions

2018

Solo - Titled Winners

Little Miss Dance 2018

 

 

 

Petite Miss Dance 2018

 

 

 

Junior Miss Dance 2018

 

 

 

Junior Mr. Dance 2018

 

 

 

Teen Miss Dance 2018

 

 

 

Miss Dance 2018

 

 

Janiya Ortiz

Dothan / Enterprise School of Dance

Teacher – Tracy Solomon / Ashlie Wells

 

Ava Grace Armstrong

Dothan / Enterprise School of Dance

Teacher – Tracy Solomon / Ashlie Wells

 

Emma Grace Branch

Dothan / Enterprise School of Dance

Teacher – Tracy Solomon / Ashlie Wells

 

Ethan Morris

Miss Amy’s Competitive Edge

Teacher – Riley Perkins

 

Emma Carter

Jackie O’Neal School of Dance

Teacher – Tammy Towns / Nealey Alonso

 

Ashley Welch

Jackie O’Neal School of Dance

Teacher – Tammy Towns / Nealey Alonso

Performing Arts Winners

Petite Solo 1st Overall

Junior Solo 1st Overall

Teen Solo 1st Overall

Senior Solo 1st Overall

12 and Under Solo Grand Champion

13 and Over Solo Grand Champion

 

Petite Duo/Trio 1st Overall

Junior Duo/Trio 1st Overall

Teen Duo/Trio 1st Overall

Senior Duo/Trio 1st Overall

Most Entertaining Duo/Trio

Best Choreography Duo/Trio

12 & Under Duo/Trio Grand Champion

13 & Over Duo/Trio Grand Champion

 

Mini Group 1st Overall

Petite Group 1st Overall

Junior Group 1st Overall

Teen Group 1st Overall

Senior Group 1st Overall

Most Entertaining Group

Best Choreography Group

12 & Under Group Grand Champion

13 & Over Group Grand Champion

 

Petite Line 1st Overall

Junior Line 1st Overall

Teen Line 1st Overall

Senior Line 1st Overall

Most Entertaining Line 12-

Most Entertaining Line 13+

Best Choreography Line

12 & Under Line Grand Champion

13 & Over Line Grand Champion

 

Junior Extended Line 1st Overall

Teen Extended Line 1st Overall

Senior Extended Line 1st Overall

Most Entertaining Extended Line

Best Choreography Line

12 & Under Extended Line Grand Champion

13 & Over Extended Line Grand Champion

 

Petite Production 1st Overall

Junior Production 1st Overall

Teen Production 1st Overall

Senior Production 1st Overall

Most Entertaining Production

Best Choreography Production

12 & Under Production Grand Champion

13 & Over Production Grand Champion

 

 

Abigail Dotson – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

Cate Geer – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

Julianne Abenoja – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

Carly Olson – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

Cate Geer – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

Carly Olson – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

 

“Ghostbusters” – Jennifer Erickson – Dancers Inc.

“Beautiful World” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“Heal” – Riley Perkins – Miss Amy’s Competitive Edge

“Helium” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“Helium” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“Heal” – Riley Perkins – Miss Amy’s Competitive Edge

“Beautiful World” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“Helium” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

 

“Boy From New York City” – Alicia Mullican – Studio A Dance Center

“Faith” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Carry Me Home” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan School of Dance

“Wiser” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“California Dreamin’” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan School of Dance

“Little Old Ladies” – Cindy Larsen – Jackie O’Neal School of Dance

”California Dreamin’” – Ashlie Wells – Dothan School of Dance

“Carry Me Home” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan School of Dance

“California Dreamin’” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan School of Dance

 

“Workin’ Day and Night” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“Hallelujah” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

“What a Wonderful World” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

“Burn” – Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

“Hard Knock Life” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“What a Wonderful World” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

“Hard Knock Life” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“Hallelujah” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

“Burn” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan School of Dance

 

“Beauty Shop” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Shoulder to Shoulder” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan School of Dance

“Rhythm Nation” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Beauty Shop” – Melony League – North Alabama Dance Center

“Beauty Shop” – Melony League – North Alabama Dance Center

“Beauty Shop” – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

“Shoulder to Shoulder” – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan School of Dance

 

“Wickedly Good” – Alicia Mullican – Studio A Dance Center

“Slam Dunk” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

“Carousel” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

“Beyonce” – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

“Carousel” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

“Slam Dunk” – McCall Scofield – Birmingham Dance Theatre

“Slam Dunk” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

“Carousel” – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

 

 

Scholarship Winners

1st Ballet – Junior

1st Jazz - Junior

1st Tap - Junior

1st Acrobatics – Junior

 

3rd Overall – Junior

2nd Overall – Junior

1st Overall – Junior

1st Ballet – Senior

1st Jazz - Senior

1st Tap – Senior

1st Acrobatics – Senior

 

3rd Overall – Senior

2nd Overall – Senior

1st Overall – Senior

Taylor Hearns – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

Taylor Hearns – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

Madison McLain – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

Sophia Ormstedt – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

 

Ethan Morris – Riley Perkins – Miss Amy’s Competitive Edge

Vivian Wiginton – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

Emma Grace Branch – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

Payton Smith – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

Katherine Downs – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

Anna Goodman – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

Ellie Korotky – Barbara Ellen Smartt – North Alabama Dance Center

 

Emma Carter – Tammy Towns – Jackie O’Neal School of Dance

Peyton Blackwell – Tracy Solomon / Ashlie Wells – Dothan / Enterprise School of Dance

Ashley Welch – Tammy Towns – Jackie O’Neal School of Dance

 

 

College Scholarship Winner

Winner – Carly Olson – Joni Scofield – Birmingham Dance Theatre

Runner-Up – Lindsay Fincher – Jennifer Stone – The Dance Center on Main

Jackie o'neal memorial scholarship

Winner – Chloe Jeffcoat – Tammy Towns – Jackie O’Neal School of Dance

Nora Nash memorial scholarship

Winner – Anna Goodman – Jill McNew – Jill’s Studio of Dance

We are a non-profit, membership based organization of certified dance educators committed to the elevation of the art of dance and the continual improvement of its teaching.

NEWSLETTER

Sign-up for our newsletter